Agris.cz : 8.12.2010 udělena cena Antonína Švehly Tisk Email

 

Cena Antonína Švehly Petru Havlovi

 

Již počtvrté v řadě byla v předvečer výročí data úmrtí nejvýznamnější prvorepublikové osobnosti české politiky i českých sedláků - Antonína Švehly předána cena, která nese jeho jméno. Tuto tradici založil před časem Nadační fond angažovaných nestraníků, který společně s Ústavem pro soudobé dějiny Akademie věd ČR (ÚSD) každoročně pečlivě vybírá oceněné, kterým bude tato prestižní cena udělena. Letošní předání spojené s e uskutečnilo v prostorách Ústavu pro soudobé dějiny v Praze za účasti několika desítek osobností.

Od druhého ročníku na této zajímavé a prospěšné akci podílí také Asociace soukromého zemědělství ČR. Jednu z úvodních řečí proto měl také předseda ASZ ČR Josef Stehlík. Jen pro připomenutí - cenu v minulém roce převzal sedlák na výminku a „písmák“ z Vysočiny Miloslav Růžička za originálně zpracovanou Knihu Vyhnanci, jež zmapovala desítky konkrétních lidských osudů, které zničili propagátoři kolektivizace zemědělství.

Letošní ročník byl zvláštní v tom, že ceny byly hned dvě – originální plastiky sochaře Olbrama Zoubka z rukou předsedy nadačního fondu Josefa Vláška osobně převzali Luděk Navara, režisér a bývalý redaktor MF Dnes a Petr Havel jako nezávislý zemědělský novinář. Oba ocenění jsou veřejnosti známí svou dlouholetou novinářskou činností, k jejíž podrobnějšímu popisu by prostor vymezený tomuto článku zcela jistě nevystačil. Tím, co pravděpodobně zástupce nadace a ÚSD při výběru oceněných vedlo, byl bezpochyby fakt, že oba novináři po celou svou profesní kariéru dokázali psát a formulovat své názory svobodně i za cenu rizika útoků ze strany lidí i organizací, kterým jsou názory obou autorů nepříjemné. Ocenění novináři píší otevřeně a bez z servility, což bohužel v dnešní době není věc zase tak úplně běžná.

Ing. Jaroslav Šebek, tajemník ASZ ČR


Agris.cz 15.12.2010

 

Udělení Ceny NFAN Antonína Švehly Petru Havlovi 8.12.2010

 

 
Právě připojeni - hostů: 46  ÚVOD Z médií Agris.cz : 8.12.2010 udělena cena Antonína Švehly
Přihlásit se
Mapa webu

HOME - ÚVOD