Beseda o normalizaci ve škole v Olešnici 15.11.2013 Tisk Email

 

Nadační fond angažovaných nestraníků pořádá pro školy besedy o životě v Československé socialistické republice v období komunistického režimu.


Beseda NFAN o normalizaci v ZŠ Olešnice 15.11.2013      Beseda NFAN o normalizaci v ZŠ Olešnice 15.11.2013

   Fotomomentky


Besedy jsou pozitivně hodnoceny nejen pedagogy, ale také žáky, což dokládá článek na webových stránkách Základní školy v Olešnici:

 

 

Z hospody do vězení 


Příběh muže, který se nebál vzepřít bezpráví a odvážně bojoval- tak bychom stručně charakterizovali besedu, které jsme se 15. listopadu ve škole v Olešnici zúčastnili. Tématem byla normalizace a o své vlastní zkušenosti z této doby se za námi přijeli podělit bývalý disident, politický vězeň a člen BIS Vladimír Hučín a písničkář Ziggy Horváth.

Beseda byla zahájena zhlédnutím dokumentu České děti, který nás seznámil s událostmi a praktikami Stb, v době kdy samizdatový spisovatel a přítel obou našich hostů, pan Petr Placák, založil protikomunistickou skupinu mladých lidí, kteří bojovali proti totalitě. Po filmu jsme již naslouchali vyprávění pana Vladimíra Hučína, při kterém jsme si uvědomili, že souhrn maličkostí může ovlivnit celý život člověka. Dne 16. května 1971 v den oslav 50. výročí založení komunistické strany šel devatenáctiletý Vladimír do restaurace na kofolu. Tam ho však napadla skupina komunistických funkcionářů, kteří výročí slavili. Jeho dlouhé vlasy a tričko s nápisem Led Zepellin stačily tenkrát k tomu, aby byl označen za provokatéra a surově zbit. Útočníkům to prošlo, zbitý pan Hučín dostal trest za rušení schůze. A tehdy si prý uvědomil, čeho jsou komunisté schopni, a proto proti této moci začal bojovat. Využíval svých znalostí chemie a výbušninami ničil komunistické vývěsky, pomocí vodíkových balónků šířil protikomunistické letáky. Z politických důvodů se nedostal na střední školu, za své činy byl několikrát odsouzen do vězení.

Pro nás těžko představitelné situace, které jsme od obou pánů vyslechli, byly ještě umocněny písněmi pana Horvátha, jejichž text vystihoval nejen léta normalizační, ale také současné společenské problémy.

Myslíme si, že žít v období totality muselo být náročné, a proto si vážíme těch, kteří se nebáli a tomuto režimu se postavili. Zejména pak děkujeme panu Hučínovi a panu Horváthovi, kteří upřímně odpovídali na řadu našich dotazů a velmi srozumitelně a poutavě nám sdělili své zážitky. Jsou pro nás hrdinové, kteří se zasloužili o demokracii v naší zemi. Byla to pro nás nejlepší beseda, které jsme se dosud zúčastnili. Děkujeme!

žáci 8. A, 8. B

 

Článek na webových stránkách základní školy v Olešnici

 

 
Právě připojeni - hostů: 39  ÚVOD Beseda
Přihlásit se
Mapa webu

HOME - ÚVOD