Český rozhlas: 24.2.2012 udělení cen Torzo naděje Tisk Email

 

Sedm osobností převzalo sošku Mukla za boj za právo a spravedlnost

Český rozhlas 24. února  2012 v 16:05

 

Osobnosti dostaly zmenšeninu plastiky Mukl, která je součástí Památníku obětem komunismu v Praze na Újezdě

Osobnosti dostaly zmenšeninu plastiky Mukl, která je součástí Památníku obětem komunismu v Praze na Újezdě

 

 

Sedm osobností veřejného života převzalo v Zrcadlové kapli pražského Klementina ocenění Nadačního fondu angažovaných nestraníků a Národní knihovny „Torzo naděje“. Mezi oceněnými je například zpěvačka Marta Kubišová nebo mecenáška umění Meda Mládková.

Cenu získali také advokáti Hana Marvanová a Stanislav Devátý, předseda přerovského Klubu angažovaných nestraníků Jaroslav Bezděk, disident Vladimír Hučín a Jiří Wonka, bratr disidenta Pavla Wonky, posledního politického vězně komunistického režimu, který zemřel ve vězení. 

Všechny tyto osobnosti se podle fondu zasazují o rozvoj demokracie a občanské společnosti a svým životem a prací bojují za pravdu a právo. Odnesli si za to sošku od Olbrama Zoubka s názvem Mukl, která je zmenšeninou jedné z plastik Památníků obětem totality na pražském Újezdu. 

Zpěvačka Marta Kubišová, které komunistický režim zakázal dlouhá léta vystupovat, prý dnes už na dobu totality raději nevzpomíná. 

„A když jsem přinucená na to vzpomínat, tak mi na mysl vytanou spíše komické momenty. Já to nevidím tragicky. Mně bylo 26, když mi zakázali zpívat, tak to ještě člověk nebere tak do důsledků. Říkala jsem si – tak jsem zpívala 7 let a teď budu dělat něco jiného,“ vzpomíná Kubišová. 

Torzo naděje si odnesla také advokátka Hana Marvanová, která byla za totality uvězněna a dnes se mimo jiné angažuje v boji proti korupci. 

„Myslím, že ta dnešní doba je hodně ‚rozpočtářská‘. Mluví se hlavně o ekonomice, finanční krizi, jak si všichni více vyděláme a méně se mluví o tom, o čem byl zápas za doby jak před rokem 1989 proti totalitě, ale ten zápas se vede vlastně i dnes. I dnes se mohou dít nespravedlnosti a je třeba se proti nim ozvat,“ míní Marvanová. 

„Je to vlastně poprvé, co mi někdo řekl, že si zasloužím nějakou cenu za něco, co jsem v minulosti dělal a možná ještě dělám. Můžu dnes pomáhat a dělat to, co jsem si vždycky přál, ale když jsem se ocitl mezi takovou společností jako je Marta Kubišová, Meda Mládková a další, tak to samozřejmě člověka velice potěší,“ uvedl advokát Stanislav Devátý, který byl za komunismu opakovaně vězněný.

 

Viz odkaz

http://www.rozhlas.cz/zpravy/spolecnost/_zprava/sedm-osobnosti-prevzalo-sosku-mukla-za-boj-za-pravo-a-spravedlnost--1023470

 

Ceny Torzo naděje ... více

 

 

 
Právě připojeni - hostů: 102  ÚVOD Z médií Český rozhlas: 24.2.2012 udělení cen Torzo naděje
Přihlásit se
Mapa webu

HOME - ÚVOD