Cena Rudolfa Medka Karlu Hvížďalovi a Petru Fischerovi 14.4.2010 Tisk Email

 

 

Nadační fond angažovaných nestraníků ve spolupráci s Národní knihovnou České republiky Slovanskou knihovnou udělil
14. dubna 2010
Cenu Rudolfa Medka
panu Karlu Hvížďalovi a panu Petru Fischerovi

Cena Rudlofa Medka 2010 Karel Hvižďala a Petr Fischer

V prostorách Národní knihovny v Praze byly ve středu 14. dubna 2010 v odpoledních hodinách slavnostně uděleny Ceny Rudolfa Medka za žurnalistickou a publicistickou činnost. Ocenění získali Karel Hvížďala a Petr Fischer.

Členové Nadačního fondu angažovaných nestraníků, který uděluje Ceny Rudolfa Medka, poté připomněli letošní smrt Medkova syna Ivana.

Hvížďala a Fischer pak převzali publicistické ocenění. "První, co mě napadlo v tuto chvíli, jsou slova Federica Felliniho. Říkal, že když začnete dostávat ceny, tak už nikdo nebude o vaši práci stát," řekl Karel Hvížďala. "Jsem za tu cenu velice rád, protože to nese jméno rodiny Medkových, ke kterým mám silný vztah," dodal.

 

Karel Hvížďala

Karel Hvížďala se narodil v roce 1941 v Praze. Patří mezi významné české novináře, dramatiky a spisovatele. Na konci 70. let emigroval do Německa. Po sametové revoluci se objevovaly jeho texty v Mladé frontě Dnes, Lidových novinách, v periodikách Respekt, Reflex či Euro. Je autorem knih rozhovorů, například s Václavem Havlem, Karlem Schwarzenbergem, Jacquesem Rupnikem, Jiřím Grušou a s mnoha dalšími. Na svém kontě má také romány, knihy pro děti i rozhlasové hry.

 

Petr Fischer

Dalším oceněným se stal publicista a novinář Petr Fischer, který v minulosti pracoval v BBC, Lidových novinách a je autorem mnoha politických komentářů. V současné době působí na pozici vedoucího redaktora kulturní rubriky zpravodajství České televize. "Chtěl bych poděkovat ze tří důvodů. Jsem rád, že dostávám cenu, která nese jméno Medek. Dále mě těší, že je to cena pro novináře. Já posledních osm nebo devět let pracuji na tom, abych novinářem nebyl - to znamená, chci se vyrovnat se stereotypy tohoto povolání a vyhýbat se jim," řekl Fischer. "Na závěr jsme rád za cenu proto, že texty nabízím čtenáři jako nějaký experiment, který spolu můžeme provést. Když píšu, nemám dopředu jasno, o čem to bude. Já doufám, že čtenář si s mým textem poradí a sám si k němu něco přidá," doplnil Fischer.

Ceny Rudolfa Medka uděluje od roku 2008 Nadační fond angažovaných nestraníků.

 

Petra Buštíková

Mediafax

14. dubna 2010

 

Zvukový záznam z udělení

 
Právě připojeni - hostů: 39  ÚVOD Cena Rudolfa Medka Udělení Karlu Hvížďalovi a Petru Fischerovi
Přihlásit se
Mapa webu

HOME - ÚVOD